Požadavky pro přijetí
- vykonání talentové zkoušky – viz kritéria pro přijetí, fyzické předpoklady pro hru na zvolený nástroj, vynikající sluch, koordinace obou rukou, rytmické cítění, pracovitost, trpělivost, cílevědomost
- v počátečním období studia není nutné zakoupit nástroj, všechny smyčcové nástroje je možno zapůjčit z nástrojového fondu školy
Základní informace
Děti ve smyčcovém oddělení mohou započít s výukou od 5 let. Studium zahajují na nástroje ve velikosti adekvátní jejich tělesnému vývoji. Hra na smyčcové nástroje je velmi náročná na koordinaci obou rukou a rovněž bez vynikajícího sluchu se žádný hráč na smyčcové nástroje neobejde. Vysoké nároky jsou ale vyváženy nejen nádhernými tóny smyčcových nástrojů, ale mají dopad i na morálně-volní vlastnosti dětí. U smyčcových nástrojů si děti cvičí trpělivost, systematičnost v práci i vědomí, že bez tvrdé práce není možné dojít k dobrým výsledkům.
Mladí houslisté, violisté, violocellisté a kontrabasisté najdou uplatnění v houslových a komorních souborech, i v komorním orchestru, který si za krátkou dobu svého působení již získal řadu příznivců. Naši žáci působí také v Nymburském komorním orchestru i ve folklorním souboru Šáteček.
Už podruhé se naši žáci zapojili do společného projektu AZUŠ a České filharmonie, kde pod vedení filharmoniků společně nacvičí koncertní program. Ten pak provedou na společném koncertě v Rudolfinu. Je to úžasná příležitost, jak nahlédnout pod pokličku profesionální hudební kuchyně.